A hírek szerint a japán katasztrófa miatt radioaktív szennyeződés került a légkörbe, ami körülbelül egy hét múlva kerül hozzánk, de már nem lesz veszélyes, mert annyira felhígul. Nem árt azonban tudnunk, hogy van egy jellemző táplálkozási ajánlása a makrobiotikának radioaktív szennyeződés káros hatásainak kivédésére.
A hirosímai katasztrófa után egy japán orvos hús nélküli, vagyis vegetáriánus étrenddel kezelte a sugárfertőzött betegeket. Állapotuk egyértelmű javulását érte el, szemben azokkal, akik maradtak a megszokott európaias ételeknél. Sokan csak azért kerülhettek el különböző betegségeket, mert szigorúan tradicionális japán ételeket fogyasztottak, miszólevest, párolt zöldségeket, algát és barnarizst.
A miszó tényleg segített
Térségünkben 1986 áprilisában történt a csernobili katasztrófa. Akkor még nem ismertem ezeket a javaslatokat, de emlékszem, miután néhány nap múlva publikálták az atomrobbanás hírét, óvva intettek mindenkit a kint tartózkodástól és például a szabadföldi saláta fogyasztásától, illetve azt mondták, hogy alaposan mossuk meg a salátát, mielőtt megennénk. Javasolták a jódtabletta szedését és természetgyógyász körökben a szójalecitint.
1991-ben Csernobilból sugárfertőzött gyerekek jöttek nyaralni Csillebércre. Szerzőtársam, Éva éppen Pesten volt, és miután megtudtuk, hogy itt vannak a gyerekek, megszerveztünk egy bemutatót és kóstolót gyógyító makrobiotikus ételekből. Elmentünk hozzájuk főzni és szabad tűzön, bográcsban készítettünk néhány finom, az ő ízlésüknek is megfelelő fogást.
Például borscsot makrobiotikus változatban - ez az ő hagyományos zöldséglevesük, káposzta, cékla és fűszernövények, hússal, mi kihagytuk a húst -, kínáltunk még főtt barnarizst, lecsós szósszal körített főzőtököt, kölesből és borsóból sütött fasírtot, zöldségsalátákat és babból, zöldségből készült pástétomokat. Örültünk, mert nagyon ízlett nekik! Vittünk kóstolóba miszót, és szezámsót (gomásziót) is.
Emlékszem Jurijra, egy fiatal tanárra, akinek a sugárfertőzés következtében mindig fájt a feje. Bizalom ébredt benne irántunk és megkérdezte, nem volna-e a fejfájásra valami természetes szer. Éva javaslatára bevett egy kiskanál gomásziót, és a fejfájása hamarosan elmúlt. Volt velük egy doktornő is, aki elcsodálkozott ezen és tovább érdeklődött az étrend iránt, följegyezte a legfontosabb tudnivalókat. Sajnos a továbbiakban nem állt módunkban figyelemmel kísérni őket, merem remélni, hogy jót tett nekik a nyaralás és javulás állt be egészségi állapotukban.
Növényevésre teremtettek
A Mai Nap újságírója is tudósított az eseményről. Kérdésére Éva röviden vázolta, min is alapul a javulás következetes makrobiotikus, vegetáriánus étkezés esetén: ha megvizsgáljuk az ember fogazatát, megállapíthatjuk, hogy az főként növények rágására alkalmas őrlőfogakból áll. A kutya viszont nem is rágja, hanem marcangolja a húst.
További különbség, hogy a kutya gyomorsava és veséje erős, illetve rövid bélcsatornája van, ezek a tulajdonságok teszik lehetővé a hús gyors feldolgozását - magyarázta. Az ember hosszú bélcsatornájában azonban akár két hétig is rothadhat a szalámi vagy a bécsi szelet. Tudományosan is bizonyított, hogy az ember biológiai fejlődésének nem megfelelő komoly betegségeket kiváltó étrendet honosított meg.
Érdekességként elmondtuk azt is, hogy a japán taxisofőrök védőitalként naponta fogyasztanak miszólevest, instant formában belekeverik egy pohár meleg vízbe és megisszák. Ez segít a kipufogógázokból lerakódott szennyeződéseket, a nehézfémeket eltávolítani szervezetükből a bélrendszeren keresztül.
Sav-lúg, jin-jang
Miért szüntette meg Jurij fejfájását a szezámsó? A távol-keleti gyógyászat szemlélete szerint jó jang minősége van és ezért képes kiegyensúlyozni a sugárzás jin hatását, aminek egyik tünete a fejfájás. Az algák természetes ásványi anyag tartalma szintén lúgosít, kiegyenlíti a vér savasságát. Az umeboshi szilva is hasonló hatást fejt ki, gyógyító táplálék. Fejfájás, hányinger, tengeri betegség esetén szintén jót tesz akár egy kanál gomászió, egy kiskanál miszó vagy egy darabka umeboshi szilva, egy fél nori algalap lassan elrágcsálva. Mindjárt helyreáll a vérünk sav-lúg egyensúlya, és megszűnnek a kellemetlen tünetek.
Anyagcsere serkentő, immunvédő ételek
Ezért ajánlható például a szusi, ha otthon készítjük, nori algalapra főtt barnarizst teszünk, elegyengetjük, erre jön egy kevés főtt zöldség és kis darabka umeboshi szilva. Összetekerjük és uzsonnára is vihetjük magunkkal. A japánoknál a szusi olyan, mint nálunk a szendvics. Fogyasszuk ezeket gyakran. Ha sózni szeretnénk, szezámsót használjunk. Tehát miszóleves, szusi, szezámsó!
A japán eredetű miszó, erjesztett szójababkrém, (hasonlóan készül a mi tejsavas erjesztésű hordós káposztánkhoz) támogatja a bélflórát, méregtelenítő, melegítő hatású, alkalizálja a vért, erősíti az immunrendszert. Akár minden nap ehetünk miszólevest, ha a zöldségeket váltogatjuk, megunhatatlan.
A legjobb savlekötő a köles, az alga és a párolt zöldség. A zöldségek, a babfélék és a teljes szemű hántolatlan gabonából, és azok töretéből, lisztjéből készült ételek rostanyaga is támogatja az emésztést, ásványi anyagokkal látja el a szervezetet. A blansírozott (forrázott) kelkáposzta és más zöld levelű zöldségek a tüdőt, a beleket erősítik, a máj méregtelenítő munkáját segítik.
Szezámsó készítése
Pirított szezámmagot összetörünk szuribacsiban (őrlőedényben vagy mozsárban), és hozzákeverünk egy tized rész kissé megpirított tengeri sót. A só arányát változtathatjuk: ha gyerekeknek készül, akkor kevesebb sót tegyünk hozzá. A szezámsóval sózunk, fűszerezünk a tálaláskor leveseket, gabonát, köretet, szendvicskrémet, salátát. A szezámsó egészségesebb, mint a só magában, mert nem köti meg a vizet a szervezetben, mivel a szezámmag olajszemcséi már megkötötték a sót.
Kommentek