A gabonát a legtöbb kultúrnép mítosza isteni ajándékként ábrázolja, amit az Ég-Atya a Föld-Anyának átadott. Platón szerint a gabonák eredete az ősi atlantiszi korba nyúlik vissza, innen kerülnek el Atlantisz pusztulása után az elvándorló népekkel más-más világtájakra.
Az egyes gabonafélék ezek után különböző népeket tápláltak, és különböző volt a feladatuk is. A köles dél, a rizs kelet, a zab észak, a kukorica nyugat gabonája lett, a búza, az árpa és a rozs tipikus európai gabonák. Nagy tápláló növénycsalád, a Földön mintegy 4000 formája él. Nagy életerőt hordoznak, az állatok és emberek testfelépítéséhez jelentősen hozzájárulnak.
Leggyakrabban hétféle gabonát fogyasztunk, de vannak egzotikus, ősi fajták is, amiket beszerezhetünk és általában egy másik gabonához keverve főzzük, mint például a quinoa, meg az amarant. Érdekes megemlíteni, hogy a Waldorf-óvodákban a hét naphoz és a hét planétához kapcsolódóan szokták adni a gyerekeknek a hét gabonát. Hétfőn, a Hold napján rizst, kedden, a Mars napján árpát, szerdán, a Merkúr napján kölest, csütörtökön a Jupiter napján a rozst, pénteken, a Vénusz napján zabot, szombaton, a Szaturnusz napján kukoricát, vasárnap, a Nap napján pedig búzát.
A gabona egyedülálló táplálék. Egyesíti magában a növényi fejlődés ciklusának kezdetét és végét. Emberi fogyasztásra legalkalmasabb, kiegyensúlyozott táplálék. Az evolúciós láncban az emberrel egy szinten helyezkedik el a növényvilágban. Egyszerre mag és gyümölcs, ahogyan az ember is az.
A gabonák lisztjét, daráját, töretét, pelyhesített változatát használjuk fel, de főzhetjük egész szemesen is.
Gabonák főzése
Árpa: főzés előtt pirítani is lehet. Nem szabad kuktában főzni, mert a kicsapódó keményítő eltömíti a biztonsági szelepet. 1 csésze árpa, 2 csésze víz. Vastag falú edényben forraljuk fel, kis lángon pároljuk 1,5 óráig.
Búza, tönkölybúza, rozs: áztatva, pirítva is. Áztatás: 8-18 óra. 1 csésze áztatott búza 2,5 csésze víz. ½ kávéskanál tengeri só. 25-30 percig főzzük. Ha lefő a víz, egy keveset utána töltünk.
Barnarizs: 3 csésze barnarizs, 6,5 csésze víz. Kuktában 40 percig fő.
Zab: A zabot megmossuk és kétszeres mennyiségű vízzel feltesszük a kuktába 40 percre főni. A zab nyákja nagyon előnyös az emésztésre, így lehet háromszoros vízzel is főzni, ha a levet is fel akarjuk használni.
Hajdina: Főzés előtt forró vízben alaposan megmossuk. 2 csésze hajdina, 4 csésze víz. 20 percig takaréklángon főzzük. (ez egy fűféle magja, de a gabonákhoz hasonlóan készítjük el és fogyasztjuk)
Köles: 1 csésze kölest leforrázunk, a vizet leöntjük és 2,5 csésze vízben takaréklángon 40-45 percig főzzük.
Kukorica: Szezonjában csöves főtt kukoricát fogyasztunk. A csöveket a leveleitől megtisztítjuk, megmossuk, a leveleket egy fazék aljára tesszük, majd rátesszük a kukoricacsöveket, feleresztjük vízzel, hogy ellepje és fedő alatt forrástól számított kb. 1 óráig takaréklángon megfőzzük. Akkor jó, ha puhának és főttnek ítéljük meg a villával kóstolni kiszedett szemet. A csöves kukorica főzési ideje, fajtától függően különbözik, a legízletesebb a zsenge.
Kukoricadara: 1 csésze dara 5-6 csésze víz. Állandó kevergetés mellett ½ óráig főzzük.
Kommentek