A gyömbér Indiából származik, de Kínában is ősidők óta fogyasztják fűszerként és orvosságként. Gyógyerejére számos utalás található a szanszkrit irodalomban és a régi kínai orvosi könyvekben. Európában i.sz. I. században vált ismertté. Napjainkban fő termelői Kína, India és Taivan. Friss és szárított formában hozzák forgalomba, mindkettő értékes. Mivel az íze csípős, átható, más zöldségekkel szokás keverni. Foszfortartalma magas, van benne kalcium, vas, C és B vitamin. Aviceena, a nagy görög orvos afrodiziákumként alkalmazta.
Emésztőszervi rendellenességek gyógyszere, a felszívódás zavarai, kólika, felfúvódás, hányinger, görcsök esetén alkalmazható. Ilyenkor étkezés után ajánlott egy darabka friss gyömbért elrágcsálni. Nehéz, zsíros ételek után, vagy bármilyen emésztéssel kapcsolatos zavar esetén a következő keverék fogyasztása javallt naponta háromszor: l/2 teáskanál friss gyömbérlé, l teáskanál citromlé, l teáskanál mentalé, l evőkanál méz. Köhögésre naponta 3-4-szer fogyasszunk mézes gyömbérlevet.
Megfázásra a következő keveréket igyuk forrón: a gyömbért apróra vágjuk és egy csésze vízben felforraljuk, leszűrjük, adunk hozzá l/2 teáskanál cukrot. Lázas megfázás esetén, légzőszervi panaszokra főzhetünk gyömbérteát. A lobogó vízbe még a teafű előtt beleteszünk néhány gyömbérdarabot. A gyömbérkúra bronchitis, asztma, szamárköhögés, tuberkulózis esetében köptető hatású, fájdalomcsillapító.
Fejfájásra készíthetünk kenőcsöt úgy, hogy a reszelt gyömbért kis vízzel összekeverünk. Fogfájáskor az arcot kívülről kell bekenni. Fájós fülbe csöppentsünk a gyömbér levéből egy keveset. Ismert afrodiziákum, stimulálja a szexuális központokat. Fél teáskanál gyömbérlevet keverjünk össze egy fél lágytojással és mézzel, lefekvés előtt fogyasztandó. A menstruációs rendellenességeknek ellenszere: zúzzunk meg egy darab friss gyömbért, forraljuk pár percig egy csésze vízben. Édesítve fogyasszuk háromszor naponta, étkezések után.
A nyugati országokban közkedvelt a gyömbérrel ízesített kenyér, kekszek, sütemények, pudingok, levesek, mártások. Legtöbbet a kínai konyha fogyasztja. Készítenek belőle sört, bort és üdítőitalt is.
Kommentek