Nagyra értékelt leveles zöldségféle és kitűnő eledel a káposzta. Testépítő és tisztító kúrákhoz hatása világszerte elismert. Az emberiség a kezdetek óta fogyasztja. A mediterrán területekről a görögök és a rómaiak terjesztették el. Leveleinek és fejének alakja, mérete és színe szerint osztályozzák.
Magas ásványi anyag-, vitamintartalma és alkálikus sói miatt értékelhetjük. A zöld színű fejeskáposzta gazdag A vitamin forrás. Tartalmaz még kalciumot, foszfort, klórt, vasat, ként, viszonylag sok jódot, valamint C és komplex B vitamint. Klór és kén kombinációjának köszönhetően tisztítja a gyomor nyálkahártyáját és a béltraktust, de ezt a hatást az ajurvéda szerint csak akkor érjük el, amennyiben a káposztát vagy levét nyersen és só nélkül fogyasztjuk. Fertőzések, fekély és más emésztőszervi rendellenességek kiegészítő kezeléséhez ajánlatos a fogyasztása.
A káposzta emészthetetlen alkotóelemei serkentik a székletürítést. A nyers káposzta a székrekedés ellenszere. Rögtön hat, kellemetlen utóhatás nélkül. Sózzuk meg kicsit a lereszelt káposztát, szórjunk rá őrölt feketeborsot, és citromlével ízesítsük. A nyers káposztalé U vitaminja révén szinte csodával határos módon hat a nyombélfekélyre. Az U vitamin főzés következtében hatástalanná válik! Igyon meg a beteg naponta háromszor 90-l80 gramm káposztalevet. A kezelést természetes diéta egészítse ki. A káposztalé zeller, ananász, paradicsom és citrusfélék levével keverve és hűtve még ízletesebb. Ha nincs gyümölcscentrifugánk, megteszi az is, ha napjában 4-5-ször nyers káposztát rágcsál a beteg.
A káposztában újabb kutatások során olyan anyagot találtak, amely meggátolja a cukor és más szénhidrátok zsírrá alakulását. Ezért ajánlható fogyókúrázóknak is előszeretettel. Tehát, aki meg akar szabadulni fölösleges kilóitól, legegyszerűbb, ha rendszeresen fogyaszt káposztasalátát. Amíg l00 gramm káposztából 27 Kcal energia lesz, ugyanannyi búzakenyérből 240! Kevés kalóriaértéke mellett biológiai értéke igen magas. Ráadásul könnyen emészthető és tartós telítettséget érez tőle az ember.
Levelével fekélyeket, sebeket, pattanást, psoriasist, égési sebet, reumás testrészeket is borogatnak. Legjobb, ha erre a célra a külső, vastagabb, zöld leveleket használjuk. Előzőleg meleg vízben alaposan mossuk és töröljük meg. Távolítsuk el belőle a vastag ereket, majd sodrófával gyúrjuk meg, hogy lelapuljon. Melegítsük meg és csak a beteg felületet borogassuk be vele. A levéldarabot pamutanyagra helyezzük rá és puha gyapjúkendővel takarjuk be, rugalmas pólyával rögzítjük. A borogatás éjjel-nappal rajta lehet a gyógyítandó felületen, közben cseréljük a levelet, ha elvékonyodik, vagy színe megváltozik. Ilyenkor a testfelületet alaposan mossuk és töröljük meg. (Ha kis felületet kezelünk, vágjunk akkora csíkot a káposztából.)
Kimutatták, hogy a káposzta több olyan anyagot tartalmaz, amely erősíti az immunrendszert, és megakadályozza a korai öregedést. Idős embereknek különösen ajánlott a fogyasztása. P és C-vitamin összetétele révén erősíti az érfalakat, és megakadályozza az epekőképződést is.
A káposzta nyersen, salátának, párolva, főve is fogyasztható. Nyersen a legjobb, mert a főzéssel értékes tápanyagokat veszít. A nyers káposzta könnyebben emészthető, mint a főtt, sőt, minél tovább főzik, annál emészthetetlenebb. A tejsavas erjesztésű savanyú káposzta egész éven kitűnő vitaminforrás. Sokkal egészségesebb savanyítószer, mint az ecet. A tejsavbaktériummmal kezelt zöldségek jótékony hatással vannak a savas vér okozta betegségekre, mint például a reuma vagy a rák.
Nyáron a kovászos uborkához hasonlóan érleljük, természetesen gyalulva. Télen át szintén savanyíthatunk otthon káposztát, az egész család téli vitaminigényét fedezi. Nem szükséges hozzá fahordó, egy ötliteres befőttesüveg is megteszi, amely minden háztartásban akad.
A következő bejegyzésben a hordós káposzta receptjét osztjuk meg Olvasóinkkal, érdemes felkészülni!
Kommentek