Az iskolába induló gyereknek akár minden reggel csomagoljunk egy marék (5-6 szem) mogyorót a teljeskiőrlésű gabonalisztből készült szendvicse mellé. Miért? A gondolatok bevésését a foszfor segíti elő, és ezt a gabona tartalmazza elegendő mennyiségben, de az olajos magvakban is megtalálható. Itt nem a sózott amerikai mogyoróra gondoltam, hanem az úgynevezett mókusmogyoróra, amit a mogyorós csokiban is annyira szeretünk.
Nassolásra aszalt gyümölcsökből, pirított olajos magvakból saját magunk tetszés szerint készíthetünk finom, rágcsálnivaló diákcsemegét. Hogy rágni kell, csak jót tesz, mivel közben alaposan elkeveredik a nyállal minden falat, és ez nagyon fontos: az emésztés a szájban kezdődik, így a többi emésztőszervet nem terheljük meg – jó ha a kicsiket minél hamarabb megtanítjuk rágni.
Ha azt szeretnénk, hogy koncentrációnk és gondolkodásunk a topon maradjon, és ne fáradjunk el hamar, töltsük fel ásványi anyag raktárainkat. A vas jelenléte szintén hatékony a gondolatok képzésénél. Jelentős vasforrásaink a mák, a zöld főzelékek, a csalán, az algák, például a hiziki, amelyben tízszer annyi a vas, mint a spenótban… A hizikit megfőzve salátákba, zöldségételekbe keverhetjük. Az ásványi sókkal is összefügg a gondolatképzés folyamata, ezek legkedvezőbb állapotban a gyökérzöldségekben találhatók meg, például a nyers répában és más gyökeres főzelékekben. Uzsonnára csomagolhatunk egy-egy nyers répát, burgonyaételeket azonban ne adjunk a nehezen gondolkodó, könnyen elálmosodó gyereknek!
Hogyan segíthetjük még a gondolkodást, a koncentrációt? Az agy és az idegrendszer működőképességét a cukoranyagcsere befolyásolja. Alapvető tévedés lenne azonban, ha mindent jól megcukroznánk! Az izolált (fehér) cukor nem képes maradéktalanul lebomlani. A káros bomlástermékek, salakanyagok zavarják az idegrendszer anyagcseréjét, amelynek következtében idegesek leszünk, nem tudunk koncentrálni, nyugtalanok, agresszívek is lehetünk. A cukorból hiányzó aneurin, a Bl komplex vitamin a teljes értékű gabonákban van meg, így a gabona alapú táplálkozás biztosítja a megfelelő cukoranyagcserét. Gyermekkorban a szervek, az izomzat harmonikus fejlődéséhez, a köröm, a bőr, a haj egészségéhez a legjobb energiaforrás az összetett szénhidrát, vagyis a teljes értékű, egész szemes főtt gabonaétel, vagy a teljes őrlésű lisztből készült kenyér, sütemény, müzli.
A gyerekek és az idősek fokozottan igénylik az édeset, mert az harmonizálja őket. A cukor helyett ajánljuk az árpamalátát, a rizsmalátát és a természetes édességű gyümölcsöket, zöldségeket, az aszalt gyümölccsel édesített gabonaételeket, teljes őrlésű lisztekből készült tésztákat. Míg a fehér cukor hatása a szervezetre rövid távon érvényesül, addig a gabonafélék hosszú távon adnak táplálékot az idegeknek, és stabilizálják a vércukorszintet.
Fontos az is, hogy a megfelelő időben vegyük magunkhoz a vitamindús, ásványi anyagokban, fehérjében gazdag uzsonnát, mert az segíti teljesítőképességünket, a mélypontok elkerülését. Lehet ez például gyümölcsrizs, főtt köles gyümölccsel, lekvárral, vaníliás szójatej, friss gyümölcs. Szomjunkat ásványvízzel, enyhe gyógyteával, frissen préselt gyümölcslével oltjuk.
Kommentek