A leggyakoribb allergizáló anyagok közé tartoznak a virágpor, a növényi részek, házi por, mikroszkopikus gombák, a sok-sok étel közül leginkább a tej, tejtermékek, kakaó, csokoládé, kávé, tojás, eper, málna, dió, mustár, zab, szója. Van, aki gyapjúra, egyes műanyagokra, festékekre, kémiai anyagokra, állatok szőrére, tollára érzékeny. Az újabb kutatások szerint jelentős a baktériumok, paraziták érzékenyítő szerepe is.
A pollenallergiások gyakorlatilag csak télen tünetmentesek. Ahogy elkezdődik a barkásodás, február végétől április közepéig a nyírfapollen szezonja az első szakasz. A második május-júniusra tehető, amikor megjelennek a pázsitfűfélék, majd ősszel, a feketeüröm és a parlagfű virágzása hat rájuk. A vad mimóza virágpora szintén szénanáthát okoz. Nagy szerepe van a pollenekre a kipufogó gázokból rájuk rakódó bő szennyeződésnek is.
Allergiás vagyok?
Erre a kérdésre a végső választ csak allergia szakorvos mondhatja ki, ám néhány óvintézkedést megtehetünk: tehermentesítsük környezetünket az allergénektől, kerüljük az allergiát okozó anyagokat, tiszta, vegyszermentes táplálékot fogyasszunk, amennyiben lehetséges, kiegyensúlyozott életmód javasolt.
Az allergiáról már többször írtunk, a blogon leginkább a táplálkozást illetően tárgyaljuk a témát, rengeteg receptből válogathat az olvasó igényei szerint. Újra és újra fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy nagyon sokat tehetünk egészségünkért, a legutóbb egy rádióműsorban erről is beszélgettünk:
*Mit esznek nap mint nap a kamaszok? Vajon mennyire tudatos ez a korosztály a táplálkozást illetően? Mi áll az allergiás reakciók hátterében? Hogyan csillapíthatjuk a kellemetlen tüneteket? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ, a rádióriport itt újra meghallgatható:
Kommentek