Ha a gyerek szeme, füle, orra a normálisnál több váladékot termel, szelek gyötrik, szorulásos, elsősorban a táplálék minőségére és mennyiségére gyanakodhatunk.
Allergiás?
Ilyen esetekben a szülők gyakran azt gondolják, hogy valami fertőzés vagy allergia áll a tünetek hátterében. A gyógyszeres kezelés viszont csak elnyomná a tüneteket, az okot nem szüntetné meg. Allergiára gyanakodni azonban nem is alaptalan, korunkban egyre több allergén anyag van a környezetünkben, az allergia tüneteinek száma igen nagy, ezért sokszor használják e megjelölést ismeretlen eredetű bőrgyulladásra, hasmenésre, köhögésre. Az allergiás jelenségek szaporodása miatt az orvosok is kénytelenek bizonytalan tünetekre - többnyire indokoltan - rámondani, hogy allergia. A civilizált életmód mellett naponta érhetnek minket újabb meglepő külső behatások, s szervezetünk rögtön jelez: elsősorban a bőr, a légzőszervek és az emésztőszervek zavarainál gyanakodhatunk. Például csalánkiütés, ekcéma -, nyálkahártya duzzanat, szénanátha, hurutok, haspuffadás esetén gondolhatunk arra, hogy a szervezetünknek valami nem tetszik. A szülőknek el kellene gondolkodniuk azon, hogy min tudnának változtatni a legegyszerűbben otthon, házilag. A legfontosabb a gyerek étrendjének, környezetének és napirendjének átgondolása.
Néhány élelmiszert el kell hagyni és más alapanyagokkal helyettesíteni, ezen kívül érdemes környezetét is tehermentesíteni. A leggyakoribb allergizáló anyagok közé tartoznak a virágpor, a növényi részek, házi por, mikroszkopikus gombák, a sok-sok étel közül leginkább a tej, tejtermékek, kakaó, csokoládé, kávé, tojás, eper, málna, dió, mustár, zab, szója. Van, aki gyapjúra, egyes műanyagokra, festékekre, kémiai anyagokra, állatok szőrére, tollára érzékeny. Jelentős lehet a baktériumok, paraziták érzékenyítő szerepe is. A parazitákat házi állatok közelében illetve utazások alkalmával „szerezhetjük be”, amikor nem megbízható forrásból származó ételt eszünk.
Üres kalóriák
Az étel örömforrás, vigasz és jutalom, ez kétségtelen, érdemes azonban egyensúlyt teremteni ebben a kérdésben, és kiegészíteni egyéb értelmes, hasznos elfoglaltságokkal. Főként a szabad levegőn végzett sportok, tevékenységek hiányoznak egyre inkább az életünkből. Ételben a minőséget tartsuk szem előtt. Tévedés lenne azonban azt hinni, hogy ami jólesik, vagy egészséges, abból sokat kell ennünk! A gyermekkori túletetés oka lehet egy sor betegségnek, például a zsírlerakódás és a rossz minőségű táplálék következtében sokszor már 2–3 éves gyerekeknél érelmeszesedési tüneteket lehet észlelni. Ennek okai elsősorban az egészségtelen ételek, a túlevés, emellett pedig a kevés mozgás. Az ipari civilizációk emberét szokták jóllakott éhezőnek is nevezni, ugyanis üres kalóriákat fogyaszt, de nem kapja meg a megfelelő tápanyagokat, vitaminokat. A túletetett gyermekek hamar megbetegszenek, és a megszokott ételadagokat felnőtt korban már nehéz csökkenteni. A szénhidrátokkal telített (cukros, fehér lisztes) készítmények és a tej, a tejtermékek rend szerint nyákot képeznek, ami visszatérő gyulladások, hurutok melegágya lehet.
Az agyonmanipulált (finomított, tartósított, színezett) táplálékok túlingerlik a szervezetet, mint a túlzott zsír-, fehérje- és cukorfogyasztás is. Mindez összefügg a viselkedési devianciák kialakulásával, mert a bomlástermékek károsítják az idegrendszert. A nagymennyiségű tojás, tej, tejszín, vaj, sajt, és a hús fogyasztása is kedvezőtlen, a bennük lévő állati zsiradék miatt. Ajánljuk gyakori fogyasztásra a zöld levelű zöldségeket, nyersen, salátának vagy főzeléknek, ezek májtisztítók, és segítik a bélműködést. Gyakran adjunk a gyerekeknek friss csírákat is, - ezek anyagcsere folyamatokat serkentő biokatalizátorok. A teljesszemű gabonaételeket is ajánlom, ezeket egészben főzzük vagy lisztjéből, pelyhéből készítsünk kását, süteményt, fasírtot - a bennük található összetett szénhidrát egyenletes erőnlétet biztosít, a vércukorszintet is egyenletes szinten tartja. Glutén érzékenység esetén fogyaszthatunk kölest, rizst, kukoricát, zabot. Édességnek legjobb a gyümölcs, az aszalt gyümölcs, és az olajos magvak.
A gyógyító lenmag
A lenmag nemcsak finom, de gyógyít is. Erről már írtunk, de nem árt feleleveníteni. Vitamin- és ásványi agyag tartalmának, no meg esszenciális zsírsavtartalmának köszönhetően többek közt emésztést serkent. Adalékanyagként a pirított lenmag diós ízére alapozhatunk. A lenmag keményebb, mint a szezámmag, jó, ha megőröljük felhasználás előtt – durvára vagy finomra, tápértéke megmarad így is, de könnyebben hozzáférhető és hasznosul az emésztésünk számára. Az őrölt magot hamarosan fel kell használni, vagy hűtőszekrényben tárolhatjuk néhány napig, mert illóolajai oxidálódnak szobahőmérsékleten. A legjobb frissen őrölve. Mindenféle joghurthoz, krémhez, magkeverékhez, müzlihez adhatunk frissen őrölt lenmagot, de gazdagíthatjuk vele süteményeinket, kenyerünket is, ha magunk sütünk. Saláta, leves tetejére is szórhatunk belőle, belekeverhetjük dresszingekbe, mustárba, szendvicskrémbe is.
Kommentek