A virágteákhoz jó, ha tiszta levegőjű helyen gyűjtjük az alapanyagot: bodzavirág, akácvirág és hársfavirág a favorit. Csipkerózsa szirma is nagyon kellemes a teába. De amíg nem virágoznak az előbb felsorolt fák, bokrok, fogyasszuk el a tavalyról maradt szárított virágokat! Jól fog esni tavaszi fáradtság ellen. Mostanában bodzavirágot, hársfavirágot és csalánt keverek, egy-egy csipetet teszek az edénybe, leöntöm 4 dl forrásban lévő vízzel, pár percig állni hagyom és leszűröm. Amint kicsit kihűlt, iható úgy, ahogy van, érződik a virágok jellegzetes íze, esetleg egy pici mézzel édesítsük. (Mesés gondolkodásúak elképzelhetik, hogy a virágtündérek felélednek és táncolni kezdenek az ereinkben:) És most nézzük egy kicsit részletezve a teák hatását:
Hársfavirág
Izzasztó, lázcsillapító, hurutoldó, emellett epehajtó, emésztőrendszert erősítő hatású. Görcsoldó, nyugtató, húgyúti fertőzésekre is jótékony.
Bodzavirág
A népgyógyászati leírások szerint vértisztító, izzasztó, hashajtó, vízhajtó, lázcsillapító és köhögéscsillapító, gyomorpanaszokra is fogyasztják.
Akácvirág
Stresszűző, álmatlanság, szorongás ellen jó hatású. Megfázáskor, köhögés ellen is ajánlja a népgyógyászat az akácvirág teát.
Csalán
Tavasszal, amint megjelennek a friss csalánhajtások, levest, főzeléket szoktam belőle készíteni, teáját egész évben lehet fogyasztani. Vastartalmánál fogva vértisztító, vérszaporító, ezért tisztítókúrák, böjtök fontos eleme. Tisztítja az emésztőcsatornát és a vizeletkiválasztó szerveket, fokozza a szervezet védekező erejét. A vese- és hólyagkőképződésre hajlamosaknak rendszeresen csalánteázást ajánlanak a természetgyógyászok.
Kommentek