A visszértágulat legfinomabb formája a seprűvéna, a vénák megbetegedését jelezheti. A vénás megbetegedés első jelére - bőr elszíneződése, kisebb gyulladások - forduljunk orvoshoz, vegyük komolyan!
Mi lehet az oka a seprűvéna megjelenésének?
Minden második embernek van seprűvénája. Leggyakrabban csupán szépséghiba és panaszt nem is okoz. Azonban, ha kötőszöveti gyengeség áll fenn, a lábvéna megváltozott nyomási viszonyaira következtethetünk, ez is okozhatja a seprűvéna megjelenését. Ezenkívül a különféle hormonális ingadozások, mint például a pubertás, a terhesség ideje, vagy a fogamzásgátló tabletta szedésének abbahagyása is okozhatja. De abban az esetben is megjelenhetek a seprűvénák. ha valaki túlsúlyos, sokat napozik, forró fürdőket vesz, lábait ülés közben keresztbe rakja, álló munkát végez.
Mik azok a vénák?
A vénák az alacsony nyomású véredény rendszerhez tartoznak, amelyek az artériák ellentétei, mert ezekben lényegesen magasabb nyomás uralkodik. A feladatuk, hogy az elhasznált salakos és oxigénszegény vért a szívhez visszajuttassák, ami által ez a vér a tüdőben oxigénnel telítődik és így az ütőereken keresztül újból a test legtávolabbi részére is eljut. A vénás problémák leginkább a lábakban fordulnak elő. A vénák a vért nem az izmok segítségével hozzák keringésbe, hanem a belső falukon, kb. 8 centiméterenként található vénabillentyűvel, ami a vér visszaáramlását meggátolja. Elég erős és hosszú ideig tartó megterhelésnél előfordul, hogy a vénák és a billentyűik elveszítik a rugalmasságukat és így feladatukat nem tudják teljesíteni. A vér így visszafolyik és csak egy része tud eljutni újra a szívhez. A különféle zavarok, mint például egy érrög vagy trombózis okozhatják még a vénás rendszer pangását.
Nagyon fontos a megelőzés és az ellenőrzés! Léteznek olyan vénák is a lábban, amiket nem látunk, mélyen az izomzatban találhatók és vannak a felületen is. Ez a két rendszer egy hálózatot alkot a lábban, amitől a mélyen fekvő vénák intézik el a munka legfőbb részét. A felületen lévő vénák a visszafolyási kapacitásnak csak egy kis részét végzik. A bőr felületén található, áttetsző vénarendszer, és a mélyen fekvő vénák a kapacitásnak több mint 80 %-át elintézik és minden további nehézség nélkül visszajuttatják az elhasznált vért a szívhez. A vénarendszernek van egy olyan tulajdonsága, hogyha valahol eldugul egy ér, akkor a többi ér ezt kikerüli és így tovább is működik a hálózat, bár megterheli a pluszmunka.
A vénás megbetegedések különféle kezelési módszerei:
A kompressziósterápia: speciális harisnyák, fáslik kaphatók a patikában orvosi receptre, így segítik a vénát abban, hogy az elhasznált vér visszajusson a szívhez.
Víztaposás, a vízgyógyászat egyik módszere
Nyirokmasszázs
Enzimterápia
Műtéti beavatkozás: kihúzzák az ereket, vagy mesterségesen elzárják, mint egy trombózist előidézve
Hagyományos gyógyszerek
Gyógynövények közül a vadgesztenye kivonat és a piros szőlő levelének a kivonata ajánlható megelőzésként is.
A homeopátiás szereket is ajánljuk a nehéz és fáradt láb megsegítésére.
Mit tanácsos tennünk?
Igyunk sok vizet, hogy a vér híg maradjon.
Mozogni, mozogni, mozogni! Nagyon hasznos a lépcsőjárás, sétálás, úszás, golfozás és a tánc. Vénatorna – különféle gyakorlatai, pl. lábujjhegyre állni és újból sarokra, ennek pumpáló hatása van, azonkívül jót tesz, ha bokából gyakran megmozgatjuk a lábfejet. Ugyancsak hasznos a lábat térdből mozgatni. Bárhol gyakorolhatjuk, amikor utazunk, vagy az irodában ülünk. Ugyancsak hasznos a rendszeres jógázás és/vagy a csikung. Reggel és este váltózuhannyal mosakodjunk, vagy alkalmazzunk hideg Kneip lemosásokat. Ha kánikula van, többször hűtsük le a lábunkat. Figyeljünk testsúlyunkra és arra, hogy emésztésünk és székletünk rendben legyen.
Mit mellőzzünk?
Ne hordjunk szoros ruhákat, nadrágokat, amik a csípő és az ágyék táján elszorítanak. Hosszú ideig és gyakran magas sarkú cipőt ne viseljünk. Ne üljünk hosszú ideig lábainkat keresztbe téve, mert ez nagyon erős vérpangáshoz vezet. A hosszas ülés sem hasznos, munkahelyen vagy utazás közben, de a hosszas állás sem kedvező, kiegyensúlyozó lábtorna, vagy kompressziós harisnya nélkül. (Ez lehet elegáns és sportos, létezik térdharisnya változatban is.) Továbbá nem kedvező semmi olyan hatás, ami a lábakat felfűti, például napfürdő, szauna, forró fürdők.
Keringési zavarok és azok veszélyei
2013.09.10. 06:00
A bejegyzés trackback címe:
https://makronauta.blog.hu/api/trackback/id/tr785445369
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Kommentek