Ki gondolná, hogy már a várandós anya táplálkozása, életmódja kódolja a születendő hízásra és betegségekre való hajlamát. Az emberi lény első ökológiai környezete az anyaméh, ahol eldől, mennyire megfelelően alakul ki az érlelődő szervezet szabályozórendszere.
Az új kutatási terület neve „fötális programozás”, mely a méhen belüli élet finom, generációról generációra tovább adódó hatásainak bevésődésére utal. A terhesség idejére is a kiegyensúlyozott életmód javasolt: kerüljük a túltáplálást, az alultáplálást, a stresszt és a dohányzást! A hatás bevésődésének módja mellett az időpontja is fontos. Háborús adatokból következtettek arra, hogy ha a terhesség első harmadában alultáplált az anya, akkor a gyerek jól tápláltan jön a világra, és későbbi életében hajlamos lesz a zsírpárnák gyűjtésére.
A jelenség azzal magyarázható, hogy a magzat az első szakaszban „takarékos üzemmódra” áll rá, minden rendelkezésre álló kalóriát felhasznál, s ez a későbbiekben is fennmarad. A másik esetben, ha az anya az utolsó harmadban nem kap megfelelő táplálékot, a születendő gyermek egész életében vékony marad. A szopós baba egészsége aztán szintén nagyban függ az anya táplálkozásától.
Programozott embrió
2011.10.07. 05:00
A bejegyzés trackback címe:
https://makronauta.blog.hu/api/trackback/id/tr383276589
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Kommentek