Mi keresnivalója van a versnek a konyhaasztalon? Nagyon is sok. Hamvas Béla szerint az lesz a jó világ, amikor versolvasással kezdjük a napot és nem újságot lapozunk a reggeli mellé. A vers reggel-délben-este lelki táplálék, amennyiben nem öncélú, művi tákolmány, hanem jó, és van benne spiritusz.
Novalis szerint a költő transzcendentális orvos. Mert… „A poétának mindenfélével – fájdalommal és vágyakozással, jó és rossz kedvvel, tévedéssel és igazsággal, egészséggel és betegséggel – akad dolga, mert mindent elegyít nagy céljának célja – az ember önmaga fölé emelése – érdekében.” (Novalis: Töredékek, Fazekas Katalin fordításaiból)
A vers paradox: építménye megfoghatatlan elemekből áll, olyan dolgokat fogalmaz meg szavakkal, amit szóval nem is lehet kifejezni, mégis a legnagyobb teremtő valósággal áll kapcsolatban.
Mi a közös a versben és egy tányér ételben? Mindkettő kompozíció, akár a mandala: nagy műgonddal, ihlettel készül, majd egyetlen mozdulattal a folyóba öntik a szerzetesek, - az étkezés, táplálkozás is ilyen szertartás, ha belegondolunk, a nagy kreáció elemeit fogadjuk magunkba, hogy az vérré, végül szellemivé váljon.
Hogy kerül a költői est híre makrobiotikus blogomra? Mindezekért, amiket az előbb leírtam.
Szeretettel ajánlom Olvasóim figyelmébe a verset – legyen életünk része, akár az evés.
Meghívó költői estre
Ima amore
Gyűrt papírlap, lepkeszárny
Ki transzban térdepel
Kit érdekel
Szepesi Dóra írásait felolvassa Závory Andrea színművész
Az estet vezeti Erdődi Gábor költő, műfordító
Közreműködik: László Anna és Sebestyén Katja - gitár, ének
HelySzín:
Sziddhárta Közösségi Ház, Boróka terem
Budapest, VI. Andrássy út 98. (A Körönd és a Bajza utca között, a MagNet
Bank épülete)
IdőPont:
2011. április 27-én, szerdán 18 óra
Szeretettel várjuk az érdeklődőket, a belépés díjtalan.
Kommentek