Az okara japán szó és azt jelenti, tiszteletreméltó héj. A szójatejkészítés melléktermékeként megmaradt püré felhasználható sütemények, fasírtok készítéséhez. Értékes szójafehérjét, rostanyagot tartalmaz, és könnyű vele dolgozni, mert jól formázható és tapad. Nem kell hozzá tojás!
Okara töltelék, fasírt
Egy csésze okarához reszelünk egy kis fej hagymát, 1 gerezd fokhagymát, csipet sót, borsot, pirospaprikát, zöldfűszert, apróra vágott zöldpetrezselymet, tetszés szerint konyhafüveket, reszelt répát és annyi teljesőrlésű búzaliszttel keverjük, hogy jól formálható legyen. A liszt helyett főtt gabonával is összedolgozhatjuk, például főtt barnarizzsel vagy kölessel.
Panírozhatjuk teljesőrlésű lisztben, majd egyet próbaképp kisütünk, ha nem marad egyben, még egy kis lisztet teszünk a masszába. A fasírtokat forró olajban kisütjük. Ugyanezzel a masszával kis zsenge tököket is megtölthetünk, majd tepsibe téve közepes lángon fél óráig sütjük a sütőben.
Okara morzsa
Az okarát kiolajozott tepsibe tesszük, vegyítünk hozzá megmosott mazsolát, apróra vágott diót, almaszeleteket és közepes lángon sütőben, időnként kevergetve megpirítjuk. Szójatejből készíthetünk hozzá egy vaníliás öntetet: a vaníliarúd közepéből kiveszünk egy kiskanálnyit, és kevés mézzel vagy gabonamalátával felfőzzük.
Okarafánk
Egy csészényi okarát összedolgozunk annyi teljeskiőrlésű búzaliszttel, amennyitől jól formázható lesz. Forró olajban kisütjük, gyümölcsízzel kínáljuk. Amennyiben használunk tojást, belekeverhetünk a masszába egy egész tojást, attól könnyebb lesz a tészta.
Kommentek